معرفی

دکتر مسعود نصرتی؛ یک چهره موثر و کنش گری با رویکرد تغییر در مدیریت شهری ایران است.

او تجربه های ارزنده ای در حوزه مدیریت شهری ایران و در طول نزدیک به سه دهه تلاش و کوشش در شهرداری اندوخته و البته آن ها را در مسیر تحقق توسعه پایدار در شهر قزوین به کار بسته است.

شخصیت تعاملی و عملگرایی نصرتی او را به چهره ای پیشرو در حل مسائل شهری تبدیل کرده که همواره آماده پذیرش نقطه نظرات و رویکردهای جدید در حوزه مدیریت شهری است و آن را بر اساس شناخت کاملی که از ظرفیت های قانونی شهرداری ها سراغ دارد؛ تحقق می بخشد.

دکتر نصرتی با علاقه مندی تمام و حساسیت بالا، فاصله بین تئوری های دانشگاهی و کارکردهای جاری بررسی کرده و یکی از افرادی است که توانسته در این فاصله راه حل های ویژه را رقم بزند.

قزوین ؛ در فاصله دوره ای که او به عنوان شهردار، سکان هدایت دستگاه مدیریت شهری آن را پذیرفته ، جهشی غیرقابل انکار داشته است و این اتفاق علی رغم محدودیت های جدی و مالی بسیاری رخ داده که شهرداری های دیگر یا پروژه های زیرساختی خود را متوقف نموده اند یا سرعت آن را به حد قابل ملاحضه ای کاهش داده اند.

باور دکتر نصرتی به تحقق منابع پایدار یک فرآیند ظاهری و شکلی نیست. میزان سرمایه گذاری و توجه به این حوزه و حرکت بر این مبنا در اجرای پروژه های توسعه ای شهر قابل بررسی است.

نصرتی در طول فعالیت خود ، همواره یکی از ظرفیت سازان موثر در معرفی شهر قزوین و سایر شهرهای ایران و حتی جهان اسلام بوده است.

وی از سال 1392 تاکنون به عنوان رئیس مجمع جهانی شهرهای اسلامی (WAIC) فعالیت های ارزنده ای را برای تثبیت و توسعه این مجمع جهانی انجام داده است و اکنون مجمع به عنوان یک آژانس شهری ویژه همکار برنامه اسکان بشر (UN-HABITAT) به خوبی معرفی شده و منشاء آثار بسیار مهمی در توسعه شهری است.

دکتر نصرتی در رابطه با آدرس کردن مجمع در سطح جهان اسلام و البته در میان سایر کشورهای جهان فعالیت های موفقی داشته است.

تلاش او برای بهبود کیفیت زندگی شهری در قزوین دو بار در جایزه بهترین عملکردهای برنامه اسکان بشر ملل متحد مورد تقدیر قرار گرفته است.

وی با تلاش شبانه روزی زیر ساخت های توسعه شهری قزوین را به خوبی ایجاد نموده و با تمرکز روی آن شهر را آماده یک جهش بزرگ دیگر ساخته است.

دکتر نصرتی با باور به اهمیت و ضرورت بهره گیری از ظرفیت های جهانی تلاش ارزنده ای را در رابطه با توسعه ارتباطات بین المللی در شهر و کشور جمهوری اسلامی ایران معمول داشته و این فرآیند ظرفیت های مناسبی را فعال کرده است.

وی پس از میزبانی کنفرانس جهانی شهرداران کشورهای اسلامی در خصوص شکوفایی شهری از سوی قائم مقام دبیرکل سازمان ملل به عنوان هماهنگ کننده برنامه شکوفایی شهری برای شهرهای اسلامی انتخاب گردید.

همچنین با میزبانی موفق شهرهای راه ابریشم و بر اساس نظر ریاست برنامه اسکان بشر ملل متحد اتحادیه جهانی شهرهای راه ابریشم را تاسیس نمود.

دکتر نصرتی همچنین به عنوان دبیر اجرایی شهرداران شبکه راه حل های توسعه پایدار  (SDSN)فعالیت های متعددی را به انجام رسانده است.

شهر قزوین در دوره مدیریت نصرتی بر اساس ظرفیت سازی های انجام شده در فرآیندی مسابقه ای و از میان شصت و شش شهر به عنوان پایلوت جهانی برنامه شکوفایی شهری انتخاب گردید.

همچنین بر اساس دست آوردهای این پایلوت ، نخستین پایلوت بین المللی محیطی- شهری هدف یازدهم جهان نیز در حاشیه اجلاس ژنو ؛ شهر قزوین بود که گزارش آن در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل معرفی خواهد شد.

دکتر نصرتی ؛ مقالات و سخنرانی های متعددی در خصوص رویکردها ، چالش ها و ظرفیت ها شهرها و شهرداری ها ارائه نموده است.

وی از سال 1392 تاکنون به عنوان مدرس دانشگاه در حوزه آکادمیک فعالیت جدی داشته است.

تلاش های وی در برگزاری و میزبانی نشست های بین المللی ؛ ظرفیت های بسیاری را برای معرفی شهر قزوین به همراه داشته است.

" معنویت و مدل شکوفایی برای شهرهای ایرانی اسلامی پایدار " کتابی است که دکتر نصرتی به رشته تحریر درآورده می تواند ابزار مناسبی برای سنجش شهری در حوزه تمدنی شهرهای اسلامی به شمار رود.